0541 210 43 25

Hafta içi Hergün 09:00 - 22:00

CİMNASTİK

CİMNASTİK

CİMNASTİK Temel cimnastik hareketlerinde amaç vücudun belirli kaslarını güçlendirmektir. Pek çok jimnastik dalı vardır ve her birinde sporcuların ne kadar güçlü olduğu dikkat çeker. Esas duruş ve açık bacak duruşu gibi hareketlerde omurganın sağlamlığı ve düzlüğü üzerine çalışılır. Bu duruşlar herkes için kolay gibi görünse de pek çok şeyin temelidir. Bu hareketlerin başarılı bir şekilde sergilenmesi ise çok çalışmaya ve tekrara bağlıdır.

 Jimnastik Sporu Nedir?

  Fransızca gymnastique kökenli olan bu spor branşı, dilimize jimnastik ve cimnastik olarak geçmiştir. Vücudu geliştirmek, güçlendirmek, esneklik kazandırmak amacıyla aletli veya aletsiz olarak yapılan tüm egzersizlere jimnastik denir. Jimnastikte önemli olan düzenli hareketler ve hareketlerin birbiriyle uyumudur.

  Okullarda Beden Eğitimi derslerinde, spor salonlarında ve evlerde bu egzersizler uygulanmaktadır. Yunan uygarlığı döneminde soylu çocuklarının sporu olarak kabul edilen jimnastik, günümüzde kitle sporu olarak kendini gösteriyor. 

 Jimnastik Nasıl Yapılır?

 Jimnastik, esneklik ve dayanaklılık gerektiren bir spor dalı olduğu için küçük yaşlarda başlanması gerekiyor. Küçük yaşlarda kaslar sertleşmediği ve vücut daha rahat şekil aldığı için çocuğunuzu küçük yaşlarda bu spor dalıyla tanıştırabilirsiniz.

 Erkek ve kızlarda farklı hareketler bulunuyor. Erkekler aletsiz olarak yer hareketleri, aletli olarak da barfiks, beygir, halka ve paralel hareketleri yapıyorlar. Kızlar da yer hareketleri, atlama beygiri, denge ve paralel hareketleri yapıyorlar.

 Yer hareketlerinde belirli hareketler bulunuyor. Düzenli ve estetik açıdan zıplama, parende atma, takla atma hareketleri yapılıyor. Aletli hareketlerde, puan olarak değerlendirilecek, ters dönme, takla atma, kollar üzerinde durma hareketleri yapılıyor.

 Spor salonlarında vücuda esneklik ve form kazandırmak için jimnastik egzersizleri de yapabilirsiniz. Fitness hocaları eşliğinde bacak açma, germe, kol, bacak ve kalça kaslarını sıkılaştırma egzersizleri yapabilirsiniz.

 Jimnastik ve spor salonlarında yapılan esneklik ve dayanıklılık egzersizlerini evinizde de düzenli olarak yapabilirsiniz. Bu hareketleri istediğiniz yaşta yapabilirsiniz.

 Jimnastik Sporu Nasıl Öğrenilir?

 Jimnastik sporunda esneklik ve dayanıklılık çok önemlidir. Hareketler olarak da zıplama, takla atma, atlama ön plana çıkıyor. Jimnastiğe başlarken fiziki güç, denge ve koordinasyon üzerinde duruluyor.

 Çocuğunuzun jimnastik sporcusu olmasını istiyorsanız, fiziki durumuna göre 3 yaşından itibaren başlatabilirsiniz. Profesyonel bir sporcu olabilmesi için profesyonel eğitim veren bir jimnastik salonuna yazdırmanız gerekiyor.

 Çocukların yaşına ve fiziki durumlarına göre hareketler basitten zora doğru öğretiliyor. Yer ve aletli hareketler öğrencilere öğretiliyor. Sporcuların denge alışkanlığı kazanmaları için öncelikle tramplen üzerinde zıplama hareketleri yaptırılıyor.

 Sporcuların, özellikle çocukların hareketleri yaparken sakatlanmamaları için vücut esnekliği üzerinde duruluyor. Antrenmanlarla sporculara esneklik kazandırılıyor. Zıplama, sallanma, köprü kurma, bacak açma hareketleriyle esneklik kazandırılmaya çalışılıyor.

 Jimnastiğin Branşları Nelerdir?

 Jimnastik; artistik, ritmik ve genel olmak üzere 3 branşa ayrılmıştır.

 Artistik jimnastik;

 Erkekler için; Yer, kulplu beygir, halka, atlama beygiri, paralel, barfiks

 Bayanlar için; Atlama beygiri, kız paraleli, denge, yer, asimetrik dalları bulunuyor.

 Ritmik jimnastik; Sadece bayanların yarıştığı bir spor dalıdır. Bayanlar; oyunculuk, bale, müzik ve pandomim sergileyerek hareketleri icra ediyorlar. Hareketlerinde; çember, top, kurdele, ip, lobut eşyalarından birini kullanıyorlar.

 Genel jimnastik; Gösteri amaçlı yapılıyor. Her ülkenin kendi yarışma kuralları geçerlidir. Hareketler; serbest spor kıyafetleriyle müzik eşliğinde yapılır. Diğer branşlarda bireysel yarışılmasına rağmen, bu branşta gruplar ön plandadır. Alet kullanmak serbesttir. Dans ve belirli bir tema işlenerek çeşitli jimnastik hareketlerini yapıyorlar.

 Her alette hem zorunlu hem de serbest hareketler bulunuyor. Zorunlu hareketler komitenin belirlediği, yapılması mecbur hareketlerdir. Serbest hareketler ise, yarışmacıların kendi oluşturdukları koreografilerden oluşuyor.


Kesgin Spor Salonu - Taekwondo, Kickbox, Pilates, Zumba, Aerobik, Jimnastik / Branşlar

0541 210 43 25

Hafta içi Hergün 09:00 - 22:00

Branşlar